رنگ ها

رنگ در ساختمان از جمله موارد بسیار حائز اهمیتی است که در نما، مقاوم سازی، آب بند کردن و زیبایی سازه هم از نمای بیرونی و هم نمای درونی مورد توجه مهندسین ساختمان قرار دارد برای رنگ آمیزی یک ساختمان نکات زیادی را باید مدنظر قرار دهیم، از جمله کیفیت رنگ ، نوع رنگ ، کاربرد آن و هدفی که از آن رنگ آمیزی داریم.

امروزه در سازه های عمرانی رنگ فقط جنبه زیبایی ندارد، از رنگ به عنوان آب بند کردن، ضد اسید کردن، ضد خوردگی، بالا بردن مقاومت، سازگاری با محیط زیست، ضد سایش کردن، ضد زنگ کردن، ضد آب کردن و خیلی موارد دیگر استفاده می شود.

در دید عموم مردم جامعه رنگ های روتین بازار فقط شامل رنگ پلاستیکی و رنگ های روغنی است و در نهایت رنگ اکریلیک که نسل جدیدی در صنعت ساختمان می باشد و بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است.

اما در زیر به معرفی سه نوع رنگ می پردازیم که در صنعت مهندسی ساختمان کاربرد بسیار پررنگی دارند :

  • رنگ پودری بتن
  • رنگ اپوکسی
  • رنگ ریچ اپوکسی

تفاوت این رنگ ها در نوع ترکیب شیمیایی آنها، نحوه استفاده آنها، شکل ظاهری و نوع کاربرد آنها می باشد.

اما عمده تفاوت آنها در نوع حلال آنها، سرعت خشک شدن آنها، سازگاری آنها با محیط زیست، تنوع رنگ در آنها و پایداری رنگ می باشد.

از ویژگی های رنگ های اپوکسی می توان از ماندگاری و پایداری بالا، خصلت درخشندگی، غلظت رنگ، طیف وسیع در رنگ، مقاومت در برابر یووی خورشید، آسان بودن اجرا، آب بند کردن سازه، قابل شستشو، درارای عدد موس بالا و قابل اجرا بر روی انواع سطوح، نام برد و در مورد رنگ پودری بتن می توان به این شکل آن را معرفی کرد که برای تولید بتن رنگی کاربرد دارند این نوع رنگ مقاومت بالای در برابر خورشید دارد و در حین اینکه در خواص اصلی بتن تاثیر بدی ندارد باعث کیفیت خوب آن در محیط های قلیایی می شود از دیگر مواردی که در مورد رنگ پودری بتن می توان نام برد مقاوم کردن سطح بتن در برابر سایش است.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :